kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

14 półfinalistów Nagrody Europy Środkowej Angelus
2010/9/3 3:37:45

Antoni Libera, "Godot i jego cień" /Znak/


14 półfinalistów Nagrody Europy Środkowej AngelusAntoni Libera (ur. 1949 w Warszawie) jest pisarzem, tłumaczem, reżyserem teatralnym, znawcą twórczości Samuela Becketta. Jego powieść "Madame" (1998) została przetłumaczona na kilkanaście języków, uhonorowano ją Główną Nagrodą w konkursie Wydawnictwa "Znak" oraz nominowano do Nagrody literackiej Nike.

"Godot i jego cień" to rodzaj autobiografii filologicznej - stanowi zapis podróży życia narratora w poszukiwaniu, czy oczekiwaniu na prawdę. Począwszy od dziecięcej fascynacji zakończeniem sztuki teatralnej, przez studiowanie i tropienie śladów, aż po finalne spotkanie z samym Beckettem, jest to podróż intelektualna, udowadniająca, że Godota można rzeczywiście się doczekać.


Dan Lungu, "Jestem komunistyczną babą!" /Czarne/


14 półfinalistów Nagrody Europy Środkowej AngelusDan Lungu (ur. 1969), pisarz rumuński, wykładowca socjologii na Uniwersytecie w Jassach, członek Rumuńskiego Związku Pisarzy, z wykształcenia filozof. Debiutował w 1996 r. zbiorem poetyckim "Edge". Za powieść "Jestem komunistyczną babą!" został nominowany w 2008 roku do nagrody im. Jeana Monneta.

"Jestem komunistyczną babą!" to humorystyczna powieść o nostalgii za minionym ustrojem. Emilia Apostoae komunizmowi zawdzięcza wszystko: wyrwała się ze wsi, dostała w mieście dobrą pracę i mieszkanie w bloku. Securitate nie było takie straszne, a i łapówki były uzasadnione. Zupełnie nie rozumie swojej córki, która emigruje do Kanady. Czasy komunizmu to były czasy młodości, a tego raju utraconego nie zmąci nawet ideologiczny cień przeszłości.


Manea Norman, "Powrót chuligana" /Pogranicze/



Norman Mane14 półfinalistów Nagrody Europy Środkowej Angelusa (ur. 1936 w Suczawie) pisarz rumuński, z wykształcenia inżynier, od 1986 roku na emigracji. W języku polskim ukazał się nakładem Pogranicza jego tom opowiadań "Październik, godzina ósma" i zbiór esejów "O klownach. Dyktator i Artysta".

"Powrót chuligana" opowiada o odbytej w 1997 roku podróży autora-narratora z Nowego Jorku do dziewięć lat nie widzianej Rumunii. Manea wspomina swoje życie i rozlicza się z przeszłością, sięgając do wojennych losów swej żydowskiej rodziny i portretując współczesną ojczyznę po upadku ideologii Ceausescu. "Powrót chuligana" to świadectwo niepokornego intelektualisty, nawiązanie do eseju napisanego w latach '30 przez Mihaila Sebastiana, Żyda i ucznia Ionescu, zatytułowanego "Jak zostałem chuliganem".


Janusz Rudnicki
, "Śmierć czeskiego psa" / W.A.B./


14 półfinalistów Nagrody Europy Środkowej AngelusJanusz Rudnicki (ur. 1956 w Kędzierzynie-Koźlu), polski pisarz i eseista, działacz "Solidarności", wyemigrował w 1983 roku do Hamburga. Współpracuje z miesięcznikiem "Twórczość". Autor zadebiutował w Polsce zbiorem opowiadań "Można żyć" w 1993 roku.

"Śmierć czeskiego psa" to zbiór opowiadań składający się z dwóch części: pierwsza dotyczy uwikłań emigracyjnych, druga to swoiste przepisywanie i komentowanie biografii znanych ludzi. Posługując się groteską, ironią i prowokacją, ale i z pewną nostalgią autor opowiada niezwykłe historie o pomyłkach, losie, przypadkach na skrzyżowaniu poczucia obcości z codziennością.


Eginald Schlattner, "Fortepian we mgle" /Czarne/


14 półfinalistów Nagrody Europy Środkowej AngelusEginald Schlattner (ur. 1936 w Arad) pisarz rumuński, pochodzący z rodziny saskiej, tworzący w jezyku niemieckim, pastor ewangelicki. Zaczął pisać w latach '90, debiutował w 1997 roku powieścią "Kogut bez głowy". W 2004 roku ukazała się w Polsce jego powieść autobiograficzna "Czerwone rękawiczki".

"Fortepian we mgle" przenosi czytelnika w świat powojennej Transylwanii. Clemens Rescher, młodzieniec pochodzący ze zdeklasowanej bogatej kupieckiej rodziny saskiej, pracuje jako robotnik w fabryce porcelany. Odsunięty od rodziny spotyka ludzi, barwny korowód mieszkańców różnorodnej kulturowo Rumunii, którzy wspólnie obserwują zmieniającą się rzeczywistość.



György Spiró, "Mesjasze" /W.A.B./


14 półfinalistów Nagrody Europy Środkowej AngelusGyörgy Spiró (ur. 1946 w Budapeszcie) węgierski pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz i wykładowca. Debiutował jako powieściopisarz utworem "Kerengő" (Krużganek, wyd. 1974). Laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Jako slawista interesuje się polską dramaturgią i przekładał na węgierski utwory sceniczne Wyspiańskiego i Gombrowicza. Po wydaniu w 1981 roku powieści o Wojciechu Bogusławskim "Az Ikszek" (1981) (Iksowie) w Polsce został oskarżony o "szarganie narodowych świętości".

"Mesjasze" to powieść o dziejach sekty Towiańczyków. W latach '40 XIX wieku pojawia się w Paryżu mistyk i wizjoner, który pociąga za sobą elitę kulturalną zagubionej emigracji polskiej. Członkowie sekty samozwańczego wcielenia Chrystusa, Andrzeja Towiańskiego, w tym i Mickiewicz, Słowacki, przedstawieni są z dystansem i w sposób demitologizujący. Ogólna apatia panująca wśród uchodźców wpływa na zapalanie się ideą, także tą dotyczącą wysłania przedstawiciela ze Sprawą do papieża, rabinów i londyńskich bankierów.


Andrzej Stasiuk, "Taksim" /Czarne/


14 półfinalistów Nagrody Europy Środkowej AngelusAndrzej Stasiuk (ur. 1960 w Warszawie) polski poeta, pisarz, eseista i dramaturg. Zadebiutował w 1992 roku "Murami Hebronu" opowiadającymi o życiu więziennym. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Fundacji Kultury (1994), Nagrody Kościelskich (1995), Nagrody literackiej Nike za "Jadąc do Babadag" (2005). Jego książki doczekały się przekładów na kilkanaście języków.

"Taksim" został nazwany słowiańską powieścią drogi. Paweł i jego wspólnik Władek mają za zadanie przemycić za granicę grupę pakistańskich uchodźców. To gawęda, w której nomadyczne przemieszczanie się dwóch handlarzy jest komentowaniem rzeczywistości, smutnej codzienności, gdzie wszystko jest już zużyte, znoszone, przeżyte.



Igor Stiks , "Krzesło Eliasza" /W.A.B/


14 półfinalistów Nagrody Europy Środkowej AngelusIgor Stiks (ur. 1977 w Sarajewie), chorwacki pisarz i krytyk, studiował w Zagrzebiu, Paryżu i Chicago. Jego debiutancka powieść "Dvorac u Romagni" (2000) została wydana w Austrii, Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii. Drugą powieść "Krzesło Eliasza" (2006), uznaną w Chorwacji za książkę roku, przetłumaczono na niemiecki, węgierski, macedoński, holenderski, hiszpański, włoski, słoweński, czeski i polski.

"Krzesło Eliasza" wprowadza nas wraz z bohaterem, austriackim pisarzem, w świat Sarajewa w czasie wojny w 1992 roku. Richter przybywa tu po rozbiciu swego życia, wiedziony treścią odkrytego w Wiedniu niebieskiego zeszytu zapisanego przez swoją matkę. Zagłębiając się w tajemniczą historię rodzinną sięga do wojny z 1942 roku. W oblężonym mieście spotyka trzech przewodników, którzy odmieniają jego los.

Strony: [1] [2]

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »