kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Wybór wierszy miłosnych Szymborskiej
2007/12/18 13:06:30

„Miłość szczęśliwa i inne wiersze” to pierwszy w Polsce wybór wierszy miłosnych Wisławy Szymborskiej. Ukazał się 26 listopada nakładem wydawnictwa a5. Jego autorem jest Ryszard Krynicki.

Ten niejako podskórny, ale jakże istotny wątek w twórczości poetki, oparty jest na uważnej obserwacji, nierzadko gorzkiej czy ironicznej refleksji, ale też wierze w potęgę uczucia. „Miłość szczęśliwa” pokazuje różne oblicza miłości: codziennej, przelotnej, wiecznej, radosnej, cierpkiej i wymagającej, tej przeżywanej i tej podglądanej, ale za każdym razem opowiedzianej z mistrzowską precyzją. „To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ Wisława Szymborska nie lubi tematycznych antologii swojej poezji” - mówi sekretarz noblistki Michał Rusinek.

Przypomnijmy, że Wisława Szymborska, obecnie 84-latka, to polska poetka, eseistka i krytyk literacki, a także tłumaczka literatury francuskiej. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1996 r. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Za pośrednictwem Jacka Kuronia i jego Fundacji „Pomoc Społeczna SOS” Szymborska przekazała część Nagrody Nobla na zakup okien do budowanego w Świdnicy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Za pomoc dla świdnickich dzieci otrzymała Dziecięcą Nagrodę Serca.



Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Wisława Szymborska, miłość, poezja, wiersze


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»