kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Teatralna pogoń za bajką
2011/10/6 18:40:00

Teatr plastyczny, teatr lalek, animacja, pantomima, teatr czarny, taniec… - teatry z Polski i świata już szósty dzień prezentują niezwykłe, ciekawe spektakle w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011. Z kolorowym światem teatru mogą spotkać się już kilkumiesięczne niemowlęta, a dorośli odkryć obrazy Chagalla w spektaklu Teatru Lalki i Aktora Groteska z Krakowa. Festiwal Korczak to „więcej niż teatr” to „Teatr +…” warsztaty, happeningi, rozmowy i dyskusje z twórcami, wystawy plastyczne, Jurorzy Juniorzy, Festiwalowe Studio Internetowe... To już ostatnie dni, gdy Warszawa gości spektakle dla młodego widza.

Dzisiejszy „festiwalowy” dzień rozpoczął się od wyprawy do magicznego świata bajek. W teatrze Rampa przedstawiony został bowiem przedpremierowo zabawny, familijny spektakl „W pogoni za bajką” - pełen niespodziewanych zwrotów akcji, rozśpiewany i roztańczony. Charakteryzuje się on nieustającą zabawą konwencjami, zarówno w warstwie literackiej, inscenizacyjnej jak i muzycznej (muzykę do spektaklu skomponował Piotr Rubik).

Również w tym roku nie zabrakło tradycyjnego „Biegu ze złocistym” – czyli uczczenia pamięci Doktora Janusza Korczaka. Każdy z uczestników biegu chwycił w swoje ręce „Złocistego”, czyli dużego, pięknego słonecznika i zaniósł go pod pomnik patrona festiwalu. Miejsce skąd ruszyła parada - schody teatru Lalka nie są miejscem przypadkowym. Tutaj mieścił się sierociniec Janusza Korczaka.

Kilka lat temu zastanawiałam się, jak razem z dziećmi oddać hołd Januszowi Korczakowi. W rezultacie mamy jeden dzień w czasie Festiwalu, kiedy w Teatrze Lalka zespoły dziecięce prezentują swoje spektakle w miejscu gdzie dawniej stał sierociniec. To właśnie z niego Janusz Korczak ruszył w ostatnią podróż ze swoimi podopiecznymi. Dzisiaj z Teatru Lalka w południe ruszył kolorowy, długi wąż żółtych słoneczników - to dzieci radosne, uśmiechnięte niosą kwiaty dla Janusza Korczaka, a widząc pomnik Doktora - biegną i każde z nich obsypuje słonecznikami „Dobrego człowieka”– powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.

Początek weekendu w teatrze…

Jutro publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl „Pod-Grzybek”, który porusza sprawy ostateczne w sposób mądry, a jednocześnie pogodny i z poczuciem humoru. W pracy nad tym przedstawieniem spotkali się mistrzowie teatru lalek, którzy twierdzą, iż zamiast chować się i bronić przed prawdą o życiu i przemijaniu można pokazać jego zadziwiającą logikę, co pomaga uporządkować myślenie i znaleźć swoje miejsce w tej niezwykłej układance. (Teatr Rampa godz. 9:30, 12:00).
Kolejna propozycja to „Inspektor Psina” - komedia kryminalna dla dzieci i ich rodziców z poplątaną intrygą i z „psem” w roli zabawnego policjanta, a także magicznym Lustrem, mówiącym tylko prawdę (Teatr Rampa, godz. 11:00, 14:00).

„Bez Tytułu II” jest dziełem osobistym, eksperymentalnym i terapeutycznym. Twórca i pomysłodawca grupy, Piotr Boruta, znany z telewizyjnego programu Mam Talent, wzorując się na serialach, postanowił iść z duchem czasu i zaprezentować publiczności kolejne „odcinki” tego samego projektu. W skład grupy teatralnej wchodzą osoby o lekkiej niepełnosprawności intelektualnej. Dodatkową atrakcją będzie udział w spektaklu kreatywnej małpki o niewinnym imieniu Czocher. (Teatr Lalka, 18.00)
Ostatnią piątkową propozycją jest spektakl „Na Arce o ósmej” pełna humoru, ale i refleksji opowieść o lojalności, zdradzie i dylematach wyboru, ale też o problemie obecności Boga w świecie dziecka. Teatr Lalka zaprasza widzów od 6 roku życia na godzinę 11.00 i 17.30.

Festiwal organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Festiwal od 10 lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek, która jest Dyrektorem Festiwalu. Wieloletnia już historia Festiwalu (pierwszy zorganizowany był w 1994 roku) to efekt konsekwentnego wybierania spektakli o najwyższym poziomie artystycznym, których tematyka obejmuje także istotne problemy dziecka, wspomaga walkę o jego prawa, roztrząsa dylematy moralne. Festiwal staje się forum wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprzyja poszerzaniu horyzontów, nie tylko teatralnych.

Więcej informacji na temat Festiwalu dostępnych jest na stronie:


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bajka, teatr


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »