Już po raz czternasty odbywa się we Wrześni Ogólnopolski Festiwal sztuki Filmowej „Prowincjonalia”. Od 24 do 27 stycznia na widzów oczekuje solidna porcja kina artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości.
Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Organizatorzy ze szczególną ochotą prezentują filmy o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Uosobieniem tego specyficznego splotu wartości jest patron festiwalu, Jańcio Wodnik – postać z filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta, stała się pierwowzorem statuetki przyznawanej twórcom najlepszych filmów.
Począwszy od IX edycji Festiwalu, program wzbogacono o dwa cykle filmowe: "Prowincje świata", w którym prezentowane są dzieła z różnych obszarów kulturowych m.in. z Kenii, Hiszpanii, Argentyny, Meksyku, Chin, Gruzji, Niemiec, Węgier i Turcji oraz cykl "Porozmawiajmy o przyszłości", filmy z nurtu kina niezależnego, etiudy studentów PWSFTViT w Łodzi i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Oprócz premierowych projekcji widzowie festiwalu będą mieli okazję przypomnieć sobie głośne produkcje polskiego kina autorskiego ostatnich miesięcy: „Z odzysku” Sławomira Fabickiego, „Co słonko widziało” Michała Rosy, „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, „Jak to się robi” Marcela Łozińskiego a także głośny dokument Michaela Glawoggera „Śmierć człowieka pracy”.
Doroczną Nagrodę Honorową festiwalu za wybitne kreacje aktorskie i kabaretowe otrzyma Stanisław Tym. Przy tej okazji odbędzie się retrospektywa twórczości oraz spotkanie z artystą – klasykiem polskiego kabaretu.