"5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką" - bo taką nazwę nosi wydarzenie, które organizują szefowie serwisów DuzeKa.pl, Granice.pl oraz PrzyKominku.com - to druga już edycja przedsięwzięcia. - Po raz pierwszy spotkaliśmy się w grudniu 2011 roku w centralnych punktach kilku miast Polski, by wspólnie przeczytać fragmenty „Opowieści wigilijnej" Dickensa - mówi Kamil Świątkowski, redaktor naczelny serwisu PrzyKominku.com. - Wówczas w akcję włączyli się czytelnicy z Warszawy, Łodzi, Rzeszowa, Jarocina, Lubienia Kujawskiego, Rudy Śląskiej i Zabrza.
Potrzebne wsparcie - Dokładny termin i punkty, w których się zbierzemy, podawane będą sukcesywnie w najbliższych tygodniach, gdy zgłoszą się do nas organizatorzy akcji z poszczególnych miast - zapowiada Grzegorz Raczek z serwisu DuzeKa.pl. Organizatorem w danym mieście może być każdy miłośnik książki - mogą nimi być zarówno studenci, jak i nauczyciele oraz wykładowcy akademiccy, bibliotekarze czy księgarze. Ważne, by były to osoby, którym nade wszystko na sercu leżą losy czytelnictwa, które w Polsce coraz bardziej słabnie. Wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu na adres mailowy 5minutdlaksiazki@gmail.com - Zapewniamy wsparcie promocyjne, pomoc w przeprowadzeniu ewentualnych spraw formalnych czy przygotowaniu plakatów promujących wydarzenie w mieście. Do sukcesu przedsięwzięcia nie trzeba wiele, dlatego gorąco zapraszamy wszystkich do skontaktowania się z nami - dodaje Raczek.
Propozycje lektur - Akcja jest prowadzona przez miłośników książki, dlatego zależy nam, by udział czytelników w jej przeprowadzeniu był możliwie największy - wyjaśnia Sławomir Krempa, naczelny wortalu literackiego Granice.pl - Tym razem więc chcemy, by to czytelnicy nadesłali nam fragmenty książek, które chcieliby wspólnie przeczytać. Na propozycje - przede wszystkim zawierające konkretne fragmenty, ale też po prostu na tytuły książek - czekamy do 23 marca pod adresem 5minutdlaksiazki@gmail.com Publikować je będziemy sukcesywnie na blogu akcji a po zakończeniu zbierania zgłoszeń wybierzemy fragment najbardziej odpowiedni.
Jest tu jednak drobne ograniczenie, a mianowicie - tematyka. - Poprzednio skupiliśmy się na atmosferze świąt i fragmenty dotyczyły właśnie Bożego Narodzenia. Tym razem pragniemy zwrócić uwagę na rolę, jaką w społeczności lokalnej pełni biblioteka, dlatego właśnie bibliotece poświęcone powinny być nadsyłane fragmenty - tłumaczy Kamil Świątkowski. - Chcemy, by w ten dzień biblioteki wyszły poza mury budynków, w których się znajdują, abyśmy mogli zaprosić przechodniów - także tych, w których życiu książka nie zajmuje zbyt wiele miejsca - do wspólnego czytania.
Więcej informacji: