"Tamagotchi" – scenariusz Grażyny Treli i Marcina Wrony zwyciężył w Polskiej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill 2007, organizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Ogłoszenie zwycięskiego tytułu odbyło się 8 marca w kinie Muranów w Warszawie. Do udziału w konkursie zgłoszono w tym roku w sumie 150 prac - najwięcej w historii polskiej edycji Hartley-Merrill.
"Tamagotchi" Grażyny Treli i Marcina Wrony, dwójki absolwentów Uniwersytetu Śląskiego i studentów Szkoły Andrzeja Wajdy, to dramat obyczajowy opowiadający historię umierającego boksera, który zapragnął, aby na świecie coś po nim zostało – tym znakiem jego istnienia ma być dziecko. Scenariusz zostanie najprawdopodobniej sfilmowany. Trwają rozmowy z firmą Opus Film o realizacji tego tekstu.
Konkurs Hartley-Merrill jest jednym z najbardziej znanych konkursów scenariuszowych. W 1989 roku Ted Hartley, prezes RKO Pictures oraz jego żona, Dina Merrill wpadli na pomysł konkursu na scenariusz filmowy w krajach byłego ZSRR. Konkurs zainaugurowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Scenarzystów Ameryki oraz z Robertem Redfordem, Nikitą Michałkowem, Davidem Putnamem. Później pomysłodawcy postanowili rozszerzyć konkurs na inne kraje. Obecnie organizowany jest w 21 państwach – m.in. Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Nowej Zelandii, Kubie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Meksyku, Argentynie i Peru. Nagroda ma zachęcać scenarzystów do pisania scenariuszy o tematyce uniwersalnej, mogącej zainteresować światową publiczność.
Spośród 42 scenariuszy, które zdobyły nagrody w międzynarodowej edycji konkursu na ekran przeniesiono 29. Realizacji doczekało się też wiele tekstów, które zajęły dalsze miejsca. Jeden film był nominowany do Oskara, jeden wygrał Festiwal w Sundance, a liczne zdobywały laury na festiwalach w krajach pochodzenia.
Polskie scenariusze odnoszą w tym konkursie znaczące międzynarodowe sukcesy. Wiele tekstów zostało zrealizowanych – są wśród nich: „Bandyta” Cezarego Harasimowicza, „Stacja” Piotra Wereśniaka i „Komornik” Grzegorza Łoszewskiego, który wyreżyserowany przez Feliksa Falka, zdobył Złote Lwy w Gdyni w 2005 roku.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »