NOSPR inauguruje XII Śląskie Dni Muzyki Współczesnej
2006/10/20 13:37:13
W najbliższą sobotę, 21 października, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje XII Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. NOSPR, pod dyrekcją Łukasza Borowicza, zaprezentuje "Muzykę żałobną" Witolda Lutosławskiego, "Hungarię 1956" Artura Malawskiego oraz "September Symphony" Wojciecha Kilara.
Zarówno "Muzyka żałobna", jak i "Hungaria 1956", nawiązują wprost do wydarzeń Powstania na Węgrzech, których 50. rocznica mija właśnie w październiku bieżącego roku. "Muzyka żałobna", napisana na zamówienie Jana Krenza dla uczczenia rocznicy śmierci Béli Bartóka, ukończona została w 1958 r. i prawykonana w Katowicach przez WOSPR pod dyrekcją Jana Krenza – ówczesnego dyrektora Orkiestry. Utwór poświęcony Béli Bartókowi stał się czytelnym hołdem dla ofiar węgierskich wydarzeń. Stanowiąc przełom w twórczości Lutosławskiego, przyniósł mu międzynarodowy rozgłos, a dziś należy do najważniejszych pozycji w polskiej literaturze muzycznej.
"Hungaria 1956" to ostatni utwór napisany na rok przed śmiercią Malawskiego. Techniką motywiczną nawiązuje wprost do twórczości Béli Bartóka, a tytuł sugeruje jednoznacznie genezę utworu. Prawykonany w 1958 r., już po śmierci kompozytora, ze względów ideologicznych na długo znikł z repertuaru symfonicznego.
"September Symphony", napisana w hołdzie dla Ameryki tragicznie doświadczonej atakiem terrorystycznym 11 września 2001 r., po raz pierwszy wykonana została w Warszawie 12 grudnia 2003 r., z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. W utworze nie brak więc motywów patriotycznych (pieśń "America, the Beautiful") oraz nawiązań do muzyki gospel.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »