Od 11 do 13 maja w warszawskim kinie Luna potrwa Festiwal Filmów Tworzonych i Współtworzonych przez Kobiety "Kobieta za obiektywem". Festiwal powstał z myślą o promocji twórczości kobiecej.
W ramach festiwalu odbędą się warsztaty filmowe, debata dotyczącą sytuacji kobiet w polskim przemyśle filmowym, wystawa fotografii. Pokazanych zostanie ok. 40 filmów. Wśród nich znajdą się fabuły - polskie i zagraniczne, dokumenty - współczesne i te z epoki PRL oraz etiudy z łódzkiej szkoły filmowej.
W programie „Podróż Niny”, film Leny Einhorn, pokazujący historię młodej dziewczyny dorastającej w warszawskim getcie. Scenariusz został oparty na prawdziwej historii matki reżyserki - Niny Einhorn. Obraz otrzymał nagrodę Szwedzkiego Instytutu Filmowego za najlepszy film i scenariusz. W roli głównej występuje tu Agnieszka Grochowska.
Ponadto w programie: wielokrotnie nagradzany (m.in. laureat Złotej Kamery za najlepszy debiut na MFF w Cannes w 2004 roku) obraz Izraelitki Keren Yedaya pt. "Mon tresor", historia dwóch kobiet - matki, która jest prostytutką oraz córki, która musi sobie z tym jakoś radzić; australijski obraz „Salto”, w reżyserii Cate Shortland, historia nastolatki, która ucieka z domu i szuka miłości i ciepła w przelotnych romansach. Obraz ten zdobył 38 nagród i 10 nominacji, m.in. Nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, najlepszego filmu, a także za najlepszy scenariusz i reżyserię.
Z cyklu dokumenty - kontrowersyjny film Agnieszki Trzos "Wiedźmy". Opowieść o procesie przebudzenia kobiet, o potrzebie poszukiwania własnej tożsamości, rozwijaniu samoświadomości i docieraniu do źródeł kobiecej mocy. Festiwal zamknie pokaz filmów niemych z muzyką na żywo. Będą to dwa filmy Germaine Dulac "La souriante madame Beudet" - "Uśmiechnięta Pani Beudet" z 1923 r. oraz "La Coquille et le Clergyman" z 1926 r. - "Muszelka i pastor".