Od 10 marca do 10 maja w piwnicach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu czynna będzie wystawa edukacyjna poświęcona wizerunkowi kobiety we wczesnym średniowieczu. W trakcie zwiedzania ekspozycji będzie można przekonać się naocznie, jak wyglądały kobiety sprzed tysiąca lat, jakie nosiły ubiory, ozdoby, a nawet jaki makijaż zwykły nakładać. W dniu otwarcia wystawy odbędą się wykłady, warsztaty oraz pokaz „mody pradziejowej” od epoki lodowcowej do średniowiecza.
Celem wystawy "Kobieta we wczesnym średniowieczu" jest przybliżenie świata kobiet żyjących w czasach wczesnego średniowiecza - u Słowian i Wikingów. Autorzy ekspozycji podkreślają, że w obu tych kulturach kobiety cieszyły się ogromnym szacunkiem i zajmowały wysoką pozycję społeczną. Były nie tylko towarzyszkami mężczyzn i matkami, ale brały udział w zgromadzeniach, na których ustanawiano prawo. Ich rola w społeczeństwie była równa roli mężczyzn.
Wystawa będzie nie tylko prezentowała sceny i przedmioty związane z pracami domowymi kobiet, ale również elementy związane ze sferą duchowości. Na wystawię będzie można zobaczyć kobiety kapłanki, kobiety władczynie oraz kobiety w mitologii. Pokażemy tez panująca w IX- XI w. modę i przedmiotu użytku codziennego.
10 marca, w dniu otwarcia ekspozycji, zaplanowano kilka atrakcji. Oprócz wykładów („Kobieta epoki lodowcowej”, „Archeologia i kobiety”), na dziedzińcu poznańskiego Muzeum Archeologicznego odbędzie się pokaz „mody pradziejowej” od epoki lodowcowej do średniowiecza. Dla dzieci przygotowano warsztaty archeologiczne i zabawy, wśród nich m.in. prehistoryczne wybory miss i walkę z herosami "w spódnicach". Wystawa została przygotowana przez Grupę Walhalla - Inscenizacje Historyczne.