Od 27 stycznia do 24 marca w Muzeum Narodowym w Poznaniu zwiedzać można ekspozycję „Biżuteria od biedermeiera do art déco”. Wystawa prezentuje ponad 300 obiektów jubilerskich, pokazujących różnorodność form biżuteryjnych od 1. ćwierci XIX wieku do lat 1920-1940, czyli stylistycznie przynależnych do biedemeieru, historyzmu, secesji i art déco.
Zgromadzone na wystawie precjoza, oprócz znaczenia typowo ozdobnego, mają także symbolikę paradną, patriotyczną, sentymentalną i żałobną. Wśród typowo kobiecych ozdób, jak naszyjniki, brosze, wisiory, oryginalne w formie bransolety, medaliony, pierścienie, na wystawie zobaczyć można także elementy skromniejszej, męskiej biżuterii: szpilki do krawatów, spinki do mankietów, dewizki i sygnety.
Tę prezentację uzupełniają liczne wyroby jubilerskie, będące równocześnie akcesoriami mody: torebki, grzebienie, klamry do pasów, szpile do kapeluszy, tabakierki i papierośnice oraz oczywiście zegarki. Pokazywane są wyroby polskie, niemieckie, rosyjskie, wiedeńskie, francuskie, szwajcarskie i angielskie.
Wystawa pt. „Biżuteria od biedermeiera do art déco” prezentuje biżuterię historyczną pochodzącą ze zbiorów: Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Narodowego w Poznaniu - Oddział Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Miedzi w Legnicy i Muzeum Okręgowego w Koninie.