Od 27 stycznia do 24 marca w Muzeum Narodowym w Poznaniu zwiedzać można ekspozycję „Biżuteria od biedermeiera do art déco”. Wystawa prezentuje ponad 300 obiektów jubilerskich, pokazujących różnorodność form biżuteryjnych od 1. ćwierci XIX wieku do lat 1920-1940, czyli stylistycznie przynależnych do biedemeieru, historyzmu, secesji i art déco.
Zgromadzone na wystawie precjoza, oprócz znaczenia typowo ozdobnego, mają także symbolikę paradną, patriotyczną, sentymentalną i żałobną. Wśród typowo kobiecych ozdób, jak naszyjniki, brosze, wisiory, oryginalne w formie bransolety, medaliony, pierścienie, na wystawie zobaczyć można także elementy skromniejszej, męskiej biżuterii: szpilki do krawatów, spinki do mankietów, dewizki i sygnety.
Tę prezentację uzupełniają liczne wyroby jubilerskie, będące równocześnie akcesoriami mody: torebki, grzebienie, klamry do pasów, szpile do kapeluszy, tabakierki i papierośnice oraz oczywiście zegarki. Pokazywane są wyroby polskie, niemieckie, rosyjskie, wiedeńskie, francuskie, szwajcarskie i angielskie.
Wystawa pt. „Biżuteria od biedermeiera do art déco” prezentuje biżuterię historyczną pochodzącą ze zbiorów: Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Narodowego w Poznaniu - Oddział Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Miedzi w Legnicy i Muzeum Okręgowego w Koninie.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »